I'm packing up my big honkin' SUV tomorrow with my oversized family of 5 and driving 280 miles (one-way) to Lake Cumberland, Kentucky to visit with friends from Atlanta--who will be driving their oversized family of 5, 330 miles (one-way) in their big honkin' SUV. Based on the paltry gas mileage we will get--about 18 mpg--I'm figuring our family will consume about 31 gallons of gas.
At $3.50 a gallon that's $109. If we could somehow double our fuel efficiency to 36 mpg and still fit the family--say by buying a Toyota Camry Hybrid--we would save $54 in fuel cost round trip*. For a 4.5 hour one way trip, we are paying an extra $6 per hour to drive the SUV.
So I ask myself, am I willing to pay $6 per hour to have my 3 kids separated by 2 feet each--two in the middle row, one in the back--rather than be touching each other the whole trip.
Ummm...can I get a big 'Hell Yeah'?